Kilka tygodni temu siedziałam na dość hałaśliwych (mnóstwo dzieci przyszło) warsztatach Świadoma Mama i z długopisem w ręku notowałam wszystko, co dotyczyło zakazów w ciąży.
Dlaczego sprawy dot. ciążowych zakazów są tak kontrowersyjne?
Przede wszystkim wynika to z faktu, że nic nie jest potwierdzone naukowo. Nie robi się testów na ciężarnych, dlatego część mam wychodzi z założenia, że usłyszane od innych (przyjaciółek, lekarzy, mam, ojców, z książek, z internetu) zakazy lepiej dla świętego spokoju przyjąć za pewnik i się dostosować. W końcu 9 miesięcy ciąży to krótki okres i można się poświęcić dla dobra dziecka, prawda?
Co można/Czego nie można w ciąży?
Zdaję sobie sprawę, że niektóre sprawy/problemy zostały na szkoleniu uproszczone (a wręcz spłaszczone), ale pamiętajcie, że warsztaty były krótkie i tylko zahaczały o niektóre sprawy (i nie wszystkie przyszłe mamy są na tym samym poziomie wiekowym/wykształcenia/intelektualnym – trzeba było wypośrodkować wiedzę i przedstawić ją w sposób prosty). Pod każdym punktem umieszczam linki do internetowych rozważań na dany temat.
1. Farbowanie włosów
www.google.pl/search…
Podobno powyżej 12 tc jeżeli już nie można wytrzymać z odrostami powinno się stosować do farbowania jedynie barwniki naturalne.
“Ja: włosy farbuję w domu zwykłymi farbami, patrzę, żeby nie było amoniaku, trzymam farbę 20 minut na włosach, bo wydaje mi się, że gdybym miała przez 9 miesięcy patrzeć na odrosty i chodzić przybita z powodu swojego wyglądu, chyba wpłynęłoby to gorzej na dziecko niż te 20 minut z farbą.”
2. Pedicure i manicure
www.google.pl/search…
Chodzi o cały zabieg, ale głównie o malowanie paznokci i wdychanie zapachu lakieru. Pani doktor prowadząca zajęcia tłumaczyła, że manicure i pedicure są jak najbardziej wskazane. Jedynie zabronione jest ciągłe wdychanie lakieru (np. praca wśród chemikaliów).
“Ja: Maluję paznokcie zarówno u rąk, jak i u nóg. Nawet przez sekundę nie przeszła mi przez głowę myśl, że mogę zaszkodzić tym dziecku. Może jestem naprawdę wyrodną, dbającą o siebie ciężarówką
”
3. Gorące kąpiele
www.google.pl/search…
Miłośniczki gorącej temperatury podczas kąpieli powinny na czas ciąży z takowej zrezygnować. Dlaczego? Bo dziecko znajdujące się w brzuchu nie ma możliwości termoregulacji. Może dojść do niedotlenienia. Zaleca się kąpiele krótkie w niezbyt gorącej wodzie. Po odejściu wód płodowych kąpiele są zabronione.
“Ja: Lubię saunę i gorące kąpiele – takie, że aż para bucha. Zrezygnowałam z nich całkowicie.”
4. Depilacja
www.google.pl/search…
W czasie ciąży owłosienie staje się gęstsze, twardsze, pojawia się m.in. na brzuchu. To normalne. Należy zrezygnować z wosku. Dlaczego? Bo może dojść do infekcji, zapalenia tkanki podskórnej. Jeżeli już chcemy przeprowadzać depilację zaleca się stosowanie kremów.
“Ja: Tak, potwierdzam. Kremy do depilacji są w czasie ciąży bardzo przydatne. Sama ich używam.”
*5. Fast foody*
www.google.pl/search…
Jeżeli ktoś miał BMI od 18-25 powinien w czasie ciąży przytyć od 11+16 kg – dane pochodzą ze szkolenia. W fast foodach mamy zwiększoną ilość tłuszczów, których nadużywanie (objadanie się takim jedzeniem) może sprawić, że przytyjemy znacznie więcej. Tłumaczono nam, że zwiększenie ich ilości może spowodować depresje, stresy i niepokoje.
“Ja: Chodzimy do McDonalda sporadycznie. Głównie na lody, czasem na kurczakburgera. Nie dajmy się zwariować. Wizyta od czasu do czasu nie spowoduje pojawienia się u mnie depresji.”
6. Alkohol
www.google.pl/search…
Nie wiadomo jaka ilość alkoholu w ciąży jest niebezpieczna, dlatego radzi się całkowitą wstrzemięźliwość. Nadużywanie alkoholu może spowodować pl.wikipedia.org/(…)Alkoholowy_zesp%C3%B3%C5%82_p%C…
„Ja: Nie ciągnie mnie do alkoholu, nie przeszkadza mi picie w mojej obecności.”
7. Aktywność fizyczna
– podróżowanie
www.google.pl/search…
Każda linia lotnicza ma inną politykę dot. ciąży. Przed wylotem warto zainteresować się tym, żeby do naszego lotu w ogóle doszło. Ogólna zasada jest taka, że nie można latać 7 dni przed porodem.
“Ja: Akurat tak się złożyło, że nigdzie nie latałam, więc nie mam zdania.”
– samochód
www.google.pl/search…
Art. 39. 2. ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym mówi, że w widocznej ciąży nie trzeba korzystać z pasów bezpieczeństwa. Badania pokazują, że jednak warto. Pasy trzeba zakładać w odpowiedni sposób: między piersiami i pod brzuchem, przysuwamy fotel blisko, żeby mieć kontrolę nad pedałami. Gdy dojdzie do jakiejkolwiek kolizji (nawet najmniejszej) obowiązkiem kobiety w ciąży jest jechać na izbę przyjęć i przebadać się pod kątem zdrowia dziecka (niebezpieczeństwo odklejenia łożyska).
“Ja: Pasy to podstawa, ale w 3 trymetrze dla własnego psychicznego spokoju zrezygnuję z samochodu. Szofer w domu jest.”
– basen
www.google.pl/search…
Nic nie wiadomo o ryzyku wynikającym z korzystania z basenu. Basen powinien być czysty (ostatnio hitem wśród ciężarówek są baseny z wodą ozonowaną). Jeżeli ktoś ma infekcję – nie korzysta. Po wizycie na basenie warto profilaktycznie brać probiotyki. Basen ma zbawienny wpływ (skoro nawet orka czuje się w wodzie dobrze ) na kręgosłup i na samopoczucie.
“Ja: Niestety nie skorzystam z dobrodziejstw basenu.”
– sporty
www.google.pl/search…
Wszelkie sporty kontaktowe out. Z ciekawostek tenis można do końca I trymestru, rower do II trymestru (gdy już czujemy, że zmienia się środek ciężkości – rezygnujemy). Wszelkie rolki, koniec, sauny, bieganie, nurkowanie, sporty walki – iść do ginekologa i najczęściej trzeba zrezygnować.
“Ja: Zrezygnowałam z roweru (była zima). Wybieram spacery z Guciem i ćwiczenia dla ciężarnych (yt).”
– seks
www.google.pl/search…
Dla dziecka nieszkodliwy. Przeciwwskazania: krótka i miękka szyjka macicy, łożysko przodujące, krwawienia, skurcze macicy, po pęknięciu wód płodowych
“Ja: Przyjęłam powyższe do wiadomości.”
8. Jedzenie
www.google.pl/search…
Ogólnie unikać:
– ryb: poniżej 100g/ tydzień rekin, szczupak, miętusy, węgorze, sandacze itp. (większe stężenie metali ciężkich w tych rybach)
– produkty z niepasteryzowanego mleka: sery pleśniowe, brie, feta; dlaczego? można się zarazić listerią
– surowe, niedogotowane mięso: metka, tatar, sushi, wędzone na zimno; dlaczego? toksoplazmoza
– surowe jaja – salmonella
– ograniczyć ilość utwardzonych kwasów tłuszczowych
– mocna kawa – kofeina
“Ja: Kawę pijam – małą rozpuszczalną z mlekiem. Z reszty zrezygnowałam.”
I na tym zakończyły się zakazy w ciąży.