17 tytułów: 9 przeczytanych i 8 przesłuchanych
Łotr – Trudi Canavan
Kiedy i co? Zarys fabuły
Kyralia, świat wymyślony, kiedy chcecie
Łotr to druga część drugiej trylogii (Trylogii Zdrajcy) autorstwa Canavan. Książka o dalszych losach Lorkina, który przechodzi na stronę Zdrajców. W Gildii mają za to inny problem – młodzi magowie zaczęli się interesować czarną magią i jednej z dziewczyn udaje się nauczyć tej sztuki wprost z książki.
I jak?
Czytadło fantasy dla nastolatek. Do połowy nudne, bo wolno się rozkręca, po połowie już lecimy strona za stroną.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
Drogę Lorkina do zdrajców, lesbijki w Gildii, Soneę, której wszystko wychodzi przypadkiem, kobiecy rząd u Zdrajców
Królowa Zdrajców – Trudi Canavan
Kiedy i co? Zarys fabuły
Kyralia, świat wymyślony, kiedy chcecie
Królowa Zdrajców to trzecia część drugiej trylogii o Sonei. Jak zdradza tytuł do akcji wchodzi Królowa i dochodzi do bitwy o niezależność/niepodległość sług/niewolników (z których wywodzą się Zdrajcy). Sonea rusza do Sahaki jako reprezentacja Gildii, pragnie chronić też swojego syna.
I jak?
Czyta się z rozpędu, żeby już zakończyć trylogię. Książka dla mało wymagającego czytelnika, który lubi klimat fantasy.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
krótką sachakańską bitwę, spotkanie matki i dziewczyny Lorkina, Cerego w kanałach
Callisto – Torsten Krol (czyta Krzysztof Globisz)
Kiedy i co? Zarys fabuły
Średnio rozgarnięty chłopak chce wstąpić do wojska, jedzie do punktu poboru się zapisać. O, tyle wiadomo. I faktycznie 2/3 książki to śmieszne przygody chłopaka w małym miasteczku Callisto w USA.
I jak?
Poziom audiobooka – mistrzostwo! Wartość, ktorą dodaje aktor-lektor jest ogromna.
A książka… czarna komedia, stereotypy tkwiace głęboko w amerykańskim społeczenstwie w krzywym zwierciadle.
Słuchałam, fabuła wywołuje do pewnego momentu śmiech, a tu nagle pod koniec robi się poważnie i brutalnie. Jakby autor nagle stwierdził, ze idzie w kino grozy. Nigdy nie spotkałam się z takimi skokami nastrojów, gdy z komedii nagle robi się poważny dramat. I zakończenie takie nijakie. Dla Globisza warto, ale fabularnie nie do zaakceptowania dla mnie jest tak nagła zmiana nastroju i gatunku.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
spotkanie właściciela firmy koszącej trawniki i chłopaka, głupotę prawie wojskowego, jego ograniczenie umysłowe
Sam na sam ze śmiercią – Nikodem Pałasz
Kiedy i co? Zarys fabuły
Polska, współcześnie
Zabito czarnoskórego członka drużyny piłkarskiej, która ma ambicję wejścia do Ekstraklasy. Moloki, bo tak nazywa się brutalnie zamordowany, zostaje znaleziony martwy z uciętymi częściami ciała. Właściciel klubu, milioner, wynajmuje ex gliniarza, Wiktora Wolskiego. Powierza mu znalezienie mordercy przed policją. Policjant działając na granicy prawa, używa swoich starych kontaktów żeby jak najlepiej wywiązać się z powierzonego mu zadania.
Wolski to inteligenty facet z ogromnym bagażem doświadczeń (jego najbliższa rodzina zginęła w wypadku, ojca zamordowano, kilkanaście lat w policji, mnóstwo złych ludzi wtrąconych do więzienia). Sam do końca nie wie kim jest, więc przybiera bezpieczną maskę twardziela.
I jak?
kryminał z piłką nożną w tle
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
ciekawostki o Warszawie, piękny Petersburg, macho gliniarza Wolskiego, kulisy ekstraklasy, treningi młodych, sympatycznego staruszka woźnego
Dobry Zabójca – Dean Koontz (czyta Krzysztof Gosztyła)
Kiedy i co? Zarys fabuły
współcześnie
Tim siedzi przy barze w knajpie i popija piwo. Nagle przysiada się rozgorączkowany mężczyzna i… zleca mu zabójstwo kobiety. Do zdezorientowanego mężczyzny dosiada się po chwili inny facet. Zabójca. Niewiele myśląc Tim odwołuje zlecenie i płaci mordercy za zatrzymanie calej akcji. Niestety płatny zabójca szybko orientuje się, że popełnił błąd i pokazał swoją twarz postronnej osobie. Pijący piwo decyduje się ratować dziewczynę skazaną na śmierć, oprawca postanawia zabić tych dwoje. Zaczyna się pościg.
I jak?
Przydługie. Pomysł na historię ciekawy, ale trochę męczyłam całość i żmudnie mi się słuchało.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
kopertę z kasą, samochód Lisy w domu (garaż w domu), pościg, mordercę w obcych domach, bezdomnego mordercę, życiorys Tima
Morderstwo na Rue Morgue – Edgar Allan Poe (czyta Andrzej Warcaba)
Kiedy i co? Zarys fabuły
pierwszaosobowa narracja, dodatkowe efekty dźwiękowe
XIX wiek, Paryż
Dochodzi do morderstwa. Giną dwie kobiety, ogromne okrucieństwo i brutalność – to cechy tej zbrodni. Kto jest mordercą? Nikt z Was nie zgadnie, nie ma takiej opcji.
I jak?
Zaskakująco. Krótka historia, ale dla końcówki i rozwiązania zagadki warto przesłuchać.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
końcówkę, marynarza i jego własność
Okup Krwi – Marcin Jamiołkowski
Kiedy i co? Zarys fabuły
magiczna/niemagiczna Wawa
wciągająca historia czarodzieja próbującego uratować ukochaną z rąk złych ludzi
I jak?
oczywiście fantastyka, lekka i przyjemna
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
złotą kaczkę, Daft Punk, przyczynę braku magii w Warszawie, zmiany kształtów na początku, elementy magiczne, zapoznanie z panią detektyw
Dolores Claiborne – Stephen King (czyta Teresa Budzisz-Krzyżanowska)
Kiedy i co? Zarys fabuły
wyspa, kobieta wraca wspomnieniami do lat 60tych XX wieku
narracja pierwszoosobowa
W komisariacie siedzi starsza pani i opowiada troszkę znudzonemu policjantowi historię swojego życia.
I jak?
King maluje w wyobraźni czytelnika krajobrazy, całe historie. Jest w tym znakomity, jego świat plastyczny. Pani Teresy słucha się bardzo przyjemnie, chociaż czyta wspomnienia jędzy, kobiety pracowitej, ale pyskatej z wielkim bagażem doświadczeń.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
relację Dolores z pracodawczynią, scenę ze studnią, męża i jego miłość do alkoholu, córkę Dolores i jej problem
Firma – John Grisham (czyta Krzysztof Globisz)
Kiedy i co? Zarys fabuły
współcześnie
Młody prawnik dostaje propozycję pracy w małym miasteczku. Szybko orientuje się, że coś z jego zwierzchnikami jest nie tak.
I jak?
Historia początkowo mnie wciągnęła, ale jednak po połowie strasznie się dłużyła. Sceny przypominały film sensacyjny (wiem, że powstał film Firma, zamierzam zobaczyć). Coś tu poszło nie tak pod koniec i nie dane mi było cieszyć się zakończeniem.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
socjal w firmie Mitchela, spotkania z policją, zmienna relacja z żoną, pościg, końcówka – co się stało z małżeństwem
Jesteś tylko diabłem – Joe Alex (czyta Jacek Rozenek)
Kiedy i co? Zarys fabuły
Anglia, XX wiek
Do twórcy kryminałów przychodzą pewni panowie. Opowiadają o śmierci siostry jednego z nich – o samobójstwie w zamkniętym od wewnątrz pokoju. Obaj nie wierzą w taką wersję wydarzeń i oskarżają Diabła o popełnienie tej zbrodni. Joe Alex zaczyna interesować się sprawą i odkrywa prawdę.
I jak?
Dawno nie miałam do czynienia z tak piękną (i przystępną/zrozumiałą) polszczyzną. Do tego w kryminale. Biegam za Pawłem na spacerze z audiobookiem w jednym uchu. Odkryłam Joe Alexa na spotify i nie mogę przestać słuchać jego kryminałów. Tytuły kryminałów Joe Alexa są mylące, nie ma tutaj zabójcy w masce, który biega z siekierą za bohaterami. Książki/słuchowiska są zagadkami, poznajemy wyrazistych bohaterów i próbujemy znaleźć zabójcę, odgadnąć bieg zdarzeń.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
porównania w głowie – to jest porównywalne do Agathy Christie!, Grota Diabła i tamtejszą ciemność, klimat posiadłości
Piekło jest we mnie – Joe Alex (czyta Zbigniew Moskal)
Kiedy i co? Zarys fabuły
samolot relacji Johannesburg – Londyn,
zostaje zabity jeden z pasażerów (jest 8 podejrzanych), przypadkowo siedzi obok niego powracający z Afryki do domu Joe Alex i rozpoczyna szybkie śledztwo
I jak?
szybko, wyraziści bohaterowie, słucha się dobrze, piękna polszczyzna
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
przedstawiciela kopalni diamentów, długi lot, opis mordestwa (to jak szybko zginął człowiek po jednym ciosie)
Powiem Wam, kto zabił – Joe Alex (czyta Leszek Filipowicz)
Kiedy i co? Zarys fabuły
Trzech przyjaciół z czasów wojny – policjant (Parker), pisarz (Joe Alex) i chemik. Ten ostatni dostaje list z pogróżkami, a pozostali chcą pomóc – Parker wysyła Joe Alexa do domu naukowca. Ma się rozejrzeć i sprawdzić sytuację, przy okazji szuka weny, która go ostatnio opuściła.
I jak?
szybko, wyraziści bohaterowie, słucha się dobrze, piękna polszczyzna
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
wszyscy zakochani we wszystkich, kilka słów o siarce, laboratorium w domu, wędki w szafie, smutek, gdy jeden z przyjaciół ginie
Upadek Gigantów – Ken Follett
Kiedy i co? Zarys fabuły
I Wojna Światowa, Rewolucja w Rosji i powstanie Ligii Narodów
5 rodzin i ich wojenne i powojenne losy – pomieszane z losami postaci historycznych
I jak?
Przystępnie przedstawione tło historyczne. Follett odczarował znane wszystkim z czasów szkolnych suche fakty (daty, bitwy, miejsca) i tchnął w nie życie. Dużo wydarzeń, gruba pozycja (ponad 1000 stron małą czcionką). Mam świadomość, że pasjonaci historii szaleją ze szczęścia, podczas gdy Ci nią niezainteresowani nie doczytają do końca (spotkałam jednych i drugich).
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
sprytnego brata Rosjanina, rozmach Folletta, Ethel służąca i hrabia – ich historia, rozdźwięk między jakością życia w Stanach i np. w Rosji, krajobraz bitwy, Walter i Maud – ich rozłąka, Niemiec Walter i jego poglądy, sytuacja w angielskiej kopalni, rejs do „USA”
Małżeństwo niedoskonałe – Krystyna Nepomucka
Kiedy i co? Zarys fabuły
okres przedwojenny, Warszawa
Młoda warszawianka pochodząca z biednej rodziny wychodzi za mąż za bogatego Busia, wiecznego studenta. Busio po chwilowym zakochaniu ucieka od 16-latki. Dziewczyna próbuje się mu przypodobać, jednak jak tytuł podpowiada, ich małżeństwo jest niedoskonałe i niestety nie ma szans na uratowanie (patrz tytuł drugiej części).
I jak?
Znakomity obraz społeczeństwa mieszkającego w stolicy przed wojną. Ubawiłam się podczas słuchania historii o ciotkach, kolejnych mężach, przywarach członków rodziny. Naiwność 16-latki męczy, chce się nią potrząsnąć, krzyknąć, żeby przestała żyć marzeniami.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
rodzice dziewczyny, szalony Busio, pomysł ze śmietaną na powiększenie piersi, problemy z gruczołami, szatan diabeł Asmodeusz, święta u Busia, wstyd przed rodzicami
Rozwód niedoskonały – Krystyna Nepomucka
Kiedy i co? Zarys fabuły
wybuch II Wojny Światowej w Warszawie, spojrzenie na wojnę z perspektywy normalnego człowieka
Busio załatwia rozwód kościelny, a jego jeszcze żona próbuje poukładać sobie życie. Wraca do rodziców i będzie tancerką w nocnym klubie. W tle wybucha wojna. Rodzina traci wszystko.
I jak?
O ile przez małżeństwo przechodziłam trochę znużona, o tyle rozwód niedoskonały czytało się (już wersja papierowa) wspaniale. Znani bohaterowie, nad wyraz wyraziści.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
Pomysły Wykolejeńca i kwiatek dla mamy; naloty w czasie wojny, ojca kombinującego i obrabiającego domy innych, uwielbienie dla Kacuni
Samotność niedoskonała – Krystyna Nepomucka
Kiedy i co? Zarys fabuły
tuż po II Wojnie Światowej, Polska
Rodzi się Ewa, dziadkowie pomagają w wychowaniu wnuczki. Rodzina opuszcza Warszawę i jedzie do Draniewa, gdzie ojciec zostaje, na skutek kłamstw i niedomówień, wysokim urzędnikiem. Matka Ewy jest już lekarzem i zastanawia się co zrobić ze swoim samotnym życiem.
I jak?
Ciekawie czytało się o tak częstych przesiedleniach, zmianach miejsca zamieszkania i odważnych decyzjach. Szkoda, że kobieta nie ma imienia, łatwiej by się o niej myślało/pisało. Książka prześmieszna, ironiczna, społeczeństwo w krzywym zwierciadle.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
zbieranie obrazów członków rodziny, dom w Draniewie, chłopca Niemca od dorożki, bezczelność ojca rodziny, szybkie wejście członków rodziny w rolę bogaczy i wyższej warstwy społeczeństwa
Miłość niedoskonała – Krystyna Nepomucka
Kiedy i co? Zarys fabuły
tuż po II Wojnie Światowej, Polska
Matka Ewy koresponduje z pewnym panem z zagranicy i postanawia skorzystać z zaproszenia. Jedzie do niego, na miejscu czeka trochę spóźniony wymarzony korespondent.
I jak?
Uśmiałam się do łez z przygody na wyspach. Duet ojca i Wykolejeńca to zapowiedź braku nudy.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
podróż do domu korespondenta, zderzenie z zachodnią rzeczywistością