Latarnia Morska w Gdańsku, Kula Czasu, Falochron Zachodni i Park Brzeźnieński

wpis w: blog, Poza domem | 1

Dzień pełen zwiedzania.

 

Ostatnio często trafiałam na wzmiankę o gdańskiej Latarni Morskiej. Nawet u fotografa natknęłam się na plakat promujący tamtejszą tajemniczą „Kulę Czasu„. Dzisiaj przeglądałam wydarzenia w Trójmieście (klikacie „wszystkie”) i zobaczyłam, że za 6zł od osoby (Paweł za darmo) można pojechać z Gdańska Głównego zabytkowym tramwajem (z 1952 roku). W środku przewodnik PTTK i atrakcje na 2 godziny (tutaj macie szczegóły), a głównym jest „moja” upatrzona latarnia. Niestety 13:07 to stanowczo nie nasza godzina i nie daliśmy rady być na wskazanym przystanku. Nie ma tego złego, bo  równo z tramwajem podjechaliśmy pod latarnię morską i mogliśmy z bliska chociaż przez chwilę zobaczyć ten pojazd.

 

Latarnia Morska w Gdańsku

 • koszt wejścia 10zł/osobę
 • oddana do użytku w 1894 roku
 • 27m wysokości
 • pierwsza latarnia nad Bałtykiem ze światłem elektrycznym
 • po drugiej stronie od Latarni Morskiej jest Westerplatte i to z okna (na dole możecie zobaczyć konkretnie o które chodzi) oddano 1 września 1939 roku o 4:45 pierwszy strzał
 • w 1984 roku latarnia oddała palmę pierwszeństwa siostrze z Portu Północnego i do 2001 roku nie używano jej
 • co się zmieniło w 2001 roku? Stefan Jacek Michalak, Polak mieszkający w Kanadzie, pasjonat latarni morskich wykupił od skarbu państwa gdański niszczejący obiekt, poddano miejsce pracom konserwującym, a 7 lat później zrekonstruowano Kulę Czasu (co to jest – o tym poniżej)

IMG_1920 (Kopiowanie)

 

widok z góry na Westerplatte, ujście Martwej Wisły, kanały portowe i wody Zatoki Gdańskiej

IMG_1880 (Kopiowanie)

IMG_1881 (Kopiowanie)

IMG_1893 (Kopiowanie)

 

Okno, z którego padły pierwsze strzały II Wojny Światowej.

 

 

Kula Czasu

 • Czym jest kula czasu? Jaką pełni rolę? Widzicie kulę na szczycie latarni morskiej? to właśnie urządzenie złapane podczas pracy (o 14:00)
 • kula pozwalała kapitanom statków przed wyjściem w morze nastawić dokładnie chronometr (urządzenie do wyznaczania długości geograficznej statku na otwartym morzu)
 • „obecnie pokazuje codziennie czas o godzinach 12, 14, 16 i 18-tej, z dokładnością 1 sekundy kumulowanego błędu na 200 tysięcy lat”
 • średnica 1,5m, waga 75kg

 

„Codziennie krótko przed godziną 12-tą podnoszono ją na szczyt masztu i dokładnie o godzinie 12, na sygnał telegraficzny z Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Berlinie (Gdańsk od II rozbioru Polski wchodził w skład Królestwa Prus), następował jej spadek.

Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Berlinie, XIX w. Sygnał telegraficzny z tego Obserwatorium każdego dnia o godz. 12:00 wyzwalał spadek Kuli Czasu na latarni morskiej w Gdańsku.”

 

„Dokładny czas jest potrzebny do wyznaczania pozycji statku na morzu. Dla ustalenia szerokości geograficznej wystarczy zmierzyć wzniesienie gwiazdy polarnej nad horyzontem. Do wyznaczenia długości geograficznej trzeba ustalić czas kulminacji słońca (lokalnego południa) i porównać z południem w Greenwich. Konieczny jest do tego możliwie dokładny zegar. Błąd jednej sekundy na równiku odpowiada błędowi ustalenia pozycji równemu 463 m, a w naszej szerokości geograficznej (52°21′) – 276 m, czyli ponad ćwierć kilometra. To mniej niż tam, ale w zupełności wystarczy, by statek wpakował się na oznaczoną na mapie skałę czy mieliznę.”

w tle Pomnik Obrońców Wybrzeża

IMG_1921 (Kopiowanie)

jeszcze więcej o latarni TUTAJ

IMG_1926 (Kopiowanie)

 

 

Park Brzeźnieński

 • jak nazwa wskazuje park znajduje się w gdańskim Brzeźnie
 • zajmuje 10ha
 • zrewitalizowany w 2010 roku, wcześniej straszył (zniszczony, brudny), obecnie ma zachęcać turystów do odwiedzenia tutejszej plaży, jazdy na rowerze, rolkach i spacerach po alejkach

O ile park posiada plac zabaw, ładne ławki, zaułki, widać fundusze, które zostały tu zainwestowane, o tyle czar pryska, gdy idziemy w kierunku otwartego dla turystów 27.06.2015 roku (tzn. gdy to piszę – wczoraj) Falochronu Zachodniego.

O co chodzi?

Konkretnie o to, że niedawno w parku popełniono zbrodnię (zabito dziecko, pewnie słyszeliście), zginęła młoda dziewczyna. Nie ma tu śmiechów, spacerujący w zadumie mijają krzyż z brzozy i napis na jednym z murów skierowany do Boga. Widzimy pluszowe miśki upamiętniające tragedię, która tu się rozegrała i idziemy w ciszy.

IMG_1996 (Kopiowanie)

 

IMG_1992 (Kopiowanie)

 

 

Falochron Zachodni

 • jak dojechać/dojść do Falochronu Zachodniego? Tylko przez Park Brzeźnieński (dojeżdżacie tramwajem lub samochodem/nie ma miejsc parkingowych, gdzieś na dziko przy drzewie do ul. Krasickiego, dalej pieszo); idzie się ok. 15 minut przez park, potem wzdłuż plaży (wysoko, skarpa), przy falochronie z kamieni i dochodzimy do zielonej latarni
 • promenada ma 80m długości, na końcu jest latarnia morska
 • do portu mogą wpływać statki o długości 250 m, szerokości 36 m oraz zanurzeniu do 10,6 m

IMG_1939 (Kopiowanie)

 

IMG_1940 (Kopiowanie)

IMG_1946 (Kopiowanie)

 

 

 

 

 

 

IMG_1980 (Kopiowanie)