Pielęgnacja ciała w ciąży. Co na rozstępy? Jak zapobiegać rozstępom?

wpis w: blog, ciąża, Pokój Dziecięcy | 0

W ciąży zmienia się gospodarka hormonalna, znacząco zwiększa się waga, woda gromadzi się w sporych ilościach, a przyszła mama z niepokojem obserwuje powiększające się ciało.

Bo ciąża to nie tylko spory brzuch. To również zaokrąglona buzia, większe uda, boczki. Nie każdy ma to szczęście i posiada super elastyczną skórę o znakomitym napięciu. Niekiedy dochodzi do powstania rozstępów (najpierw pojawiają się czerwone kreski). Potem rozstępy zanikają, ale pozostają białawe kreseczki.

Jak wyglądają rozstępy?

Tak.

Czy pojawiają się tylko na brzuchu?

Nieee, no co Wy!
Mogą pojawić się wszędzie, gdzie skóra jest napięta i mało elastyczna.

Co możemy zrobić, aby zapobiec powstaniu rozstępów?

Są dwie szkoły.

Nic – to wg jednych (bo to genetyczne, jak masz mieć, to i tak będziesz miała, skuteczność smarowideł nie jest potwierdzona naukowo itp.).
Smarować miejsca narażone na ich powstanie – to wg drugich.

Wybrałam to 2.

Czym smaruję ciało?

Staram się smarować obficie ciało od kolan do szyi dwa razy dziennie.

1. Elancyl – chwalona przez wszystkich podstawa

DSCF2983.JPG

Elancyl jest po pierwsze dość drogi (w Superpharmie 150zł, na allegro taniej), po drugie bardzo skuteczny (o ile wierzyć przyjaciółkom i koleżankom), a po trzecie szybko się wchłania nie pozostawiając na skórze tłustego filmu.

2. Tołpa i Perfecta – zastępcy Elancylu

243_FUJI.jpg

wizaz.pl/kosmetyki/produkt.php?produkt=56027

Pełnowymiarowy produkt z Tołpy dostałam na warsztatach Ladymama.pl, smaruję się nim rano, po brzuchu, podczas mycia zębów. Zapach charakterystyczny.

DSCF3842.JPG

Pierwszy produkt przeciwko rozstępom, który kupiłam. Ma w sobie mentol, bo po posmarowaniu chłodzi skórę. Używałam go przez 2 miesiące, nieregularnie (przez to działanie chłodzące) teraz stoi w łazience i smaruję się, gdy pamiętam.

3. Oliwki – patent kąpielowy i pokąpielowy

Podczas kąpieli dobrze pod sam koniec nawilżyć ciało oliwką. Ma pomóc w podniesieniu turgoru (jędrności) skóry. Czy działa? Podobno tak, nie zaszkodzi.

DSCF3839.JPG

4. Odżywianie – zdrowe koktajle i mixy

Staram się codziennie po pracy przygotowywać sobie koktajle i mieszanki, bo mam wrażenie, że poprawiają stan cery od środka. Czy pomogą na rozstępy? Pewnie nie, ale dostarczam sobie i dziecku witamin i składników odżywczych.

DSCF2986.JPG