Pomnik Jana Gutenberga i Teatr Leśny w Parku Jaśkowej Doliny w Gdańsku

wpis w: blog, Poza domem | 3

Co robi pomnik Jana Gutenberga w środku lasu?

 

Pomiędzy Jaśkową Doliną a Aleją Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku rozciąga się przepiękny Park Jaśkowej Doliny. Warto wybrać go jako miejsce na spacer. Oprócz oczywistych ciszy i spokoju, śpiewu ptaków, powody są dwa.

 

1. Teatr Leśny

tutaj strona internetowa z kalendarium wydarzeń

Wejście od Jaśkowej Doliny (po drugiej stronie Akpolu). My szliśmy lasem od Wzgórza Morenowego.

 

Miejsce jest przepięknie zagospodarowane i przygotowane do przeprowadzania kameralnych imprez (spotkania, koncerty – cudownie brzmią instrumenty w takich okolicznościach przyrody!). Jest scena, kłody do siedzenia dla publiczności (weźcie koce, coś do picia i coś na komary). Ze wszystkich stron otacza nas zieleń. Jest pięknie. Najmilej wspominam koncert Elżbiety Adamiak i wykonanie jednej z moich ulubionych piosenek (konktretnie tej).

 

Teatr powstał w 1911 roku. Mieści się w Gaju Gutenberga (o tym za chwilę, niżej). Scena ma trzy poziomy.

 

W weekendy, od wiosny do jesieni, możecie liczyć na to, że znajdziecie tutaj interesujące wydarzenie artystyczne. Uważam, że jest to ciekawa propozycja dla turystów, którzy zmęczeni całodziennym zwiedzaniem Gdańska, wieczorem za kilka złotych mogą wstąpić do teatru. Oczywiście w normalny dzień wejście jest bezpłatne, jesteśmy na terenie parku.

 

IMG_8767 (Kopiowanie)

IMG_8770 (Kopiowanie)

IMG_8794 (Kopiowanie)

 2. Altana Gutenberga

Pomnik Jana Gutenberga jest oddalony od Teatru Leśnego o 900metrów. Odlany został z kamienia syntetycznego (początkowo pomnik był z brązu, ale zniknął po II wojnie światowej). Altana powstała w 1840 roku (z okazji święta 400-lecia wynalezienia druku). 29 maja 2004 roku z okazji Dnia Drukarza odsłonięto poniższą altanę z nowym pomnikiem.

 

Miejsce jest popularne, odwiedzane przez właścicieli psów i młodzież. Zbłąkanych turystów moje czujne oko nigdy nie dostrzegło.

IMG_8779 (Kopiowanie)

IMG_8778 (Kopiowanie)

IMG_8775 (Kopiowanie)

IMG_8793 (Kopiowanie)

IMG_8788 (Kopiowanie)

 

IMG_8783 (Kopiowanie)

 

Park Jaśkowej Doliny jest wspaniałym miejscem na leśne wycieczki z dzieciakami, zresztą sami widzicie.