Jaśkowy Zakątek

wpis w: blog, Poza domem | 0

Nowe miejsce na mapie Gdańska!

 

 

Gdzie znajduje się Jaśkowy Zakątek?

W Gdańsku, przy ulicy Jaśkowa Dolina, przy skrzyżowaniu z Romera

[flexiblemap center=”54.369832,18.596392″ zoom=”16″ width=”800″ height=”400″ directions=”true”]

 

O Zakątku

Przy Jaśkowej Dolinie w Gdańsku powstało nowe miejsce. Jest to minipark, można tu przysiąść na ławce, poodglądać posągi, zrelaksować się przez chwilę i odsapnąć, jeżeli idziecie na pieszo pod górę ulicy. Słychać tu co prawda szum ulicy, ale otoczenie zieleni łagodzi to odczucie. Zakątek przestawia styl eklektyczny, napotykamy tu zarówno nowoczesne, kamienne kule, jak i barokowe rzeźby.

Pierwsze, co widzimy to zbiornik retencyjny, który ma chronić ulicę podczas ulew.

Drugi element charakterystyczny w Zakątku to kamienna altana – glorieta – imponująca konstrukcja z kolumnami, zwieńczona kopułą.

IMG_6674 (Kopiowanie) (Kopiowanie)

 

Możemy spacerować ścieżkami, podglądać całoroczną roślinność i przysiąść na ławkach.

IMG_6736 (Kopiowanie) (Kopiowanie)

 

IMG_6657 (Kopiowanie) (Kopiowanie)

 

Przechodniów wita piękna Antiope, grecka kochanka Zeusa. Fortuna, jej rzymska koleżanka, odnaleziona w 2011 roku przez pana Arkadiusz Kowalinę w zarośniętym stawie, została odrestaurowana i stoi obok.

IMG_6729 (Kopiowanie) (Kopiowanie)

 

Do zbiornika prowadzi mostek Lucjana (od imienia projektanta budowli, inżyniera Lucjana Malinowskiego, mieszkańca Strzyży).

IMG_6730 (Kopiowanie) (Kopiowanie)

 

 

Często spaceruję Jaśkową Doliną i bardzo się cieszę, że społeczność lokalna się zaktywizowała, powstał projekt i dzięki budżetowi obywatelskiemu go zrealizowano. Powstało piękne miejsce.