Książki – przeczytane i przesłuchane | II kwartał 2016

wpis w: blog, przeczytane, Salon | 0

19 książek.

Oto kolejne, tym razem wiosenne, podsumowanie moich osiągnięć czytelniczych.

Zaczynamy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Zły- Leopold Tyrmand (czyta Marek Kondrat)

Kiedy i co? Zarys fabuły

Warszawa, lata 50 XX wieku

Nieznany mężczyzna wymierza sprawiedliwość chuliganom w stolicy. Namierzyć go próbuje policja i świat przestępców.

I jak?

Nie wiem co poszło nie tak. Książka mnie nie porwała (wszyscy, z którymi rozmawiam o Złym są zdziwieni, słyszę same dobre recenzje, że najlepszy kryminał XX wieku, że klasyk, legenda), nie zaintrygowała, podczas słuchania odpływałam myślami, nie potrafiłam się skupić. Na nic zdało się wypisanie na kartce bohaterów i ich charakterystyki, przesłuchanie po raz drugi rozdziałów. Nie polubiliśmy się, zagadka tajemniczego mściciela/fabuła/intryga okazała się nie być dla mnie interesująca. Jednak muszę przyznać, że opis powojennego miasta i postaci robi wrażenie.

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

współpracę kioskarza i Złego, opisy Warszawy, to, że słuchałam niektórych rozdziałów po dwa razy (a i tak odpływałam myślami)

 

Alchemik – Paulo Coelho (superprodukcja)

Kiedy i co? Zarys fabuły

Opis na lubimyczytać:

„Alchemik” otwiera te drzwi w naszej duszy, o których istnieniu wolelibyśmy czasami zapomnieć. Każe marzyć, podążać za własnym powołaniem, podejmować ryzyko, pójść w świat i wrócić wystarczająco śmiałym, by stawić czoło wszelkim przeszkodom. Baśniowa, alegoryczna opowieść o wędrówce andaluzyjskiego pasterza jest tłem do medytacji nad tym, jak ominąć życiowe pułapki, by dotrzeć do samego siebie.

 

Santiago zostaje pasterzem i ma sen. Widzi skarb pod piramidami. Rozpoczyna podróż w celu odkrycia skarbu.

I jak?

Jest tu jakaś głębia, ale ja nie jestem tak wrażliwa, żeby umieć ją odnaleźć. Wiecie, widzę, że autorowi chodziło o dążenie do celu, realizowanie siebie, swoich zamierzeń, podejmowanie ryzyka, ale wolałabym, żeby było w tej książce mniej przenośni, a więcej przygody, treści. Mniej natchnienia, więcej działania. Wędrówka chłopaka jako obraz życia ludzkiego. Nie dla mnie.

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

przewracanie oczami (moje)

 

Łowca Androidów. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? – Philip K. Dick (superprodukcja)

Kiedy i co? Zarys fabuły

2021 rok, Ziemia

Rick Deckard jest łowcą androidów, czyli robotów, które każdego dnia służą ludziom na marsjańskiej kolonii. Zadaniem Ricka jest odnalezienie kilku zbiegłych robotów. Różnią się one od ludzi brakiem uczuć.

I jak?

Kolejny klasyk polecony przez męża. Zaintrygował mnie problem człowieczeństwa i obraz Ziemi po wojnie. Ogromny plus to wydanie przez audiotekę. Słuchającemu wydaje się, że jest w centrum wydarzeń, nie stoi z boku.

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

łączenie się z Mercerem, dźwięki (superprodukcja audioteki) – technika nagrania binuarnego, wyczekujący wzrok Michała, gdy mówił:  „I jak Ci się podoba?”, zwierzęta i ich cenę

 

 

Anioł stróż – Nicholas Sparks (czyta Anna Dereszowska)

Kiedy i co? Zarys fabuły

Młoda wdowa po śmierci męża dostaje przesyłkę. W pożegnalnym liście mężczyzna obiecuje, że będzie jej aniołem stróżem. Prezentem dołączonym do paczki jest… dog niemiecki. Kobieta żyje spokojnie, po kilku latach zaczyna otrząsać się z żałoby i umawiać z innymi mężczyznami. Nie podejrzewa, że jest w niebezpieczeństwie.

I jak?

Słuchając pierwszego rozdziału rozpłakałam się. Śmierć ukochanego mężczyzny, tragedia, która spotkała bohaterkę sprawiła, że nie mogłam się uspokoić. Jak to było dobrze napisane! Potem niestety love story – on ją kocha, ona tego nie widzi, pies widzi, pies nie akceptuje wybranka serca kobiety.

 

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

początek, tylko psa żal

 

Rewizja – Remigiusz Mróz (czyta Krzysztof Gosztyła)

Kiedy i co? Zarys fabuły

współczesność, Polska

trzecia (i nie ostatnia! wiem z fb autora) Chyłka

Chyłka się stacza, problemem jest alkohol. Po wyrzuceniu z poprzedniej kancelarii, siedzi w boksie w centrum handlowym i za 50zł udziela porad prawnych. Właściwie nie zależy jej na niczym. Któregoś dnia w pracy wpada na mężczyznę. Okazuje się, że w bestialski sposób zabito mu żonę i córkę. Potrzebuje adwokata. Przedstawicielem prawnym ubezpieczyciela jest były podwładny prawniczki – Kordian Oryński. Pozornie Chyłka broni winnego człowieka, wszystkim wydaje się, że mężczyzna zabił rodzinę dla wysokiego ubezpieczenia. A to, że jest Romem, nie poprawia jego sytuacji.

I jak?

Uszczypliwa prawniczka to jedna z moich ulubionych postaci książkowych ever. Jestem bezkrytyczna, opanował mnie Mróz i nie chce odpuścić. Przeczytałam do tej pory siedem książek tego autora i nie mam się do czego przyczepić. Zawsze jest intryga, wartka akcja zawsze mnie wciąga. Może dlatego, że jako laik, nie przywiązuję uwagi do prawniczych kwestii. Interesują mnie dobrze napisane, barwne postaci.

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

kultura romska, czekam na czwórkę

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Ostatnia sprawa – Lee Child (czyta Jan Peszek)

Kiedy i co? Zarys fabuły

1997, USA

Kolejna książka sensacyjna, gdzie głównym bohaterem jest Jack Reacher.

W miasteczku przy bazie wojskowej odnaleziono zwłoki młodej kobiety. Reacher ma po cichu sprawdzić, kto jest zabójcą i zdać relację zwierzchnikom.

I jak?

Szybkie zwroty akcji, dochodzenie prowadzone przez Reachera i piękną panią szeryf. Lee Child to klasa sama w sobie, a seria o Jacku Reacherze jeszcze mnie nie zawiodła. Trzeba mieć tylko ochotę na książkę sensacyjną.

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

korzyści z mieszkania w bliskiej odległości od torów kolejowych 😉

 

 

Ciepła głód – Katarzyna Błeszyńska (czyta Anna Dereszowska)

Kiedy i co? Zarys fabuły

Polska, współcześnie

Kobieta jest zastępcą redaktora naczelnego w tabloidzie. Jednym z nowych pomysłów jest śledzenie rozchwianej emocjonalnie piosenkarki. Redaktorka nawet nie wyobraża sobie, że fotoreporter trafi na historię, która dotyka jej osobiście.

I jak?

Książka traktuje o polskim show-biznesie. Pokazuje schemat powstawania artykułów i współpracę z gwiazdami. Jest przewidywalna, ale za obraz gwiazd i redaktorów powinna dostać szóstkę z koroną.

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

ohydny charakter piosenkarki, uzależnienie od prasy, sposób działania tabloidu

 

Kamieniarz – Camilla Läckberg (czyta Marcin Perchuć)

Kiedy i co? Zarys fabuły

Saga o Fjällbace, 3 część

Rybak odnajduje zwłoki małej dziewczynki. Patrik prowadzi śledztwo, a jego żona, znana pisarka, Erika zagląda mu przez ramię i stara się pomóc.

I jak?

Wszystkie części sagi łączy to, że rozwiązania popełnionych zbrodni należy szukać w przeszłości (którą autorka powoli odsłania przed czytelnikiem). Dochodzenie jest zawikłane, pojawiają się mylne tropy. Patrik i Erika starają się żyć normalnie, mają małe dziecko, które daje im nieźle w kość.

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

macierzyństwo Eriki,

 

Ofiara losu – Camilla Läckberg (czyta Marcin Perchuć)

Kiedy i co? Zarys fabuły

Saga o Fjällbace, 4 część

W okolicy kręcone jest reality show. Ginie jego uczestniczka. Policja szuka zabójcy.

I jak?

Autorka rozbudowuje postać Anny, siostry Eriki. Wątek obyczajowy jest w mojej ocenie dominujący (ślub i relacje siostry z nowym partnerem).

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

odchudzanie przed ślubem, małą Maję, głupotę reality show

 

Niemiecki bękart – Camilla Läckberg (czyta Marcin Perchuć)

Kiedy i co? Zarys fabuły

Saga o Fjällbace, 5 część

Erika znajduje zawinięty w materiał stary medal i chce poznać przeszłość swojej matki. Skąd u niej niemiecka odznaka wojskowa?

I jak?

Znowu wątek obyczajowy (ten teraźniejszy) zdominował kryminalną zagadkę. Uparta jak osioł Erika za wszelką cenę chce rozwiązać zagadkę przeszłości matki (i odkryć, dlaczego matka była praktycznie pozbawiona uczuć). I oczywiście się jej udaje.

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

tacierzyński Patrika, to, że przez cały czas czekałam na niemieckiego bękarta

„Aż się uśmiecham, gdy słucham o rozterkach macierzyńskich Eriki. Trafiło im się wymagające dziecko, które przewróciło świat bohaterów do góry nogami. Jest tu wszystko: płaczący wyjec (i nie wiemy, o co chodzi), są kilogramy w nadmiarze, jest lecąca na łeb na szyję pewność siebie matki, przekonanie o byciu tylko dostarczycielką mleka, wredna teściowa z cudownymi radami, mąż w pracy, rezygnacja z pracy na rzecz macierzyńskiego, próba powrotu do pracy, ojcowski, pretensje. Może nie tak bardzo (w książce autorka pokazuje dość skrajne uczucia matki), ale przeżyłam ten początek z dzieckiem w domu i niektóre z uczuć Eriki są jakby znajome.

Na szczęście przeszło i odeszło, nastała stabilizacja i jest ok (u mnie, czekam, może w Niemieckim bękarcie spokój nastanie i u bohaterki).”

Syrenka – Camilla Läckberg (czyta Marcin Perchuć)

Kiedy i co? Zarys fabuły

Saga o Fjällbace, 6 część

Policja szuka ciała zaginionego mężczyzny, inny w tym samym czasie dostaje anonimowe pogróżki. Ten ostatni jest pisarzem, którego w świat sławy chce wprowadzić Erika (rozumie jak to jest zaczynać być znanym autorem). Gdy odkrywa, że coś jest nie tak z mężczyzną, zaczyna drążyć. A czytelnik wraca do przeszłości i szuka odpowiedzi.

I jak?

Wartka akcja, intryga, rozbudowany  (jak zwykle) wątek obyczajowy. Lubię, gdy w kryminale jest grupa podejrzanych (i są na tyle charakterystyczni, że można ich odróznić od siebie i obstawiać, kto jest mordercą).

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

ciąża Eriki i wynikające z niej niedogodności, upór Eriki i spojrzenie pisarki na konieczność uczestniczenia w spotkaniach z czytelnikami

 

Latarnik- Camilla Läckberg (czyta Marcin Perchuć)

Kiedy i co? Zarys fabuły

Saga o Fjällbace, 7 część

Ginie mężczyzna związany z finansami gminy. Policja szuka sprawcy, prześwietla ostatnie dni zabitego i odkrywa tajemice.

I jak?

Znowu policja szuka winnych i znowu Erika prowadzi własne śledztwo na boku (bez konsultacji z mężem).

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

to, jak ślepa była żona latarnika, rozwiązanie zagadki, zjawiska nadprzyrodzone (zmarli i ich głosy)

 

Fabrykantka aniołków

– Camilla Läckberg (czyta Marcin Perchuć)

Kiedy i co? Zarys fabuły

Saga o Fjällbace, 8 część

Na wyspę w okolicach Fjällbaki wraca kobieta. Chce odnowić swój dom z dzieciństwa. Jest ona jedynym członkiem rodziny, który żyje. Reszta kilkadziesiąt lat temu zniknęła bez śladu. Ktoś podkłada ogień koło domu i próbuje ją zabić. Do akcji wkracza policja.

I jak?

Mój faworyt, ulubiona część z całej sagi, wywołała największe emocje.

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

starszego policjanta i jego historię, Annę i jej porywy serca, rozwiązanie zagadki

 

Pogromca lwów – Camilla Läckberg (czyta Marcin Perchuć)

Kiedy i co? Zarys fabuły

Saga o Fjällbace, 9 część

Znaleziono na ulicy potrąconą dziewczynę, która ma ogromne obrażenia (wynikające ze znęcania się i masakrowania jej, nie z wypadku samochodowego). Policja szuka sprawcy.

Erika skupia się na nowej książce i w tym celu rozmawia z morderczynią w więzieniu. W pewnym momencie sprawy się łączą.

I jak?

Znowu policja szuka winnych, jednak tym razem Erika nie prowadzi śledztwo na boku. Zajmuje się własną sprawą (research do książki) i nie podejrzewa, że ma ona związek z teraźniejszymi wydarzeniami.

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

więzienie, dylematy Anny, obraz odnalezionej dziewczyny,

 

Mieczysław na czwartym piętrze – Alicja Sularz

Kiedy i co? Zarys fabuły

Współczesność, pewna kamienica, mieszkanie na czwartym piętrze, książka dla dzieci

 

Czwórka dzieci, mama, tata i mały zaczarowany miś.

I jak?

Autorką książki jest moja internetowa znajoma, najdzielniejsza mama jaką znam, Alicja. Na blogu regularnie pisze o przygodach swojej rodziny (tych mniej i bardziej przyziemnych, od ząbkowania przez życie przedszkolne najstarszego z ferajny).

Znam wersję rzeczywistą i bardzo podoba mi się pomysł przedstawienia wspomnień poprzez przygody z magicznym misiem. Piękna pamiątka dla dzieci Ali i książka z morałem dla całej reszty.

 

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

wzruszenie (gdy wyłapywałam odniesienia do prawdziwego życia Ali, do wspomnień) i śmiech (motanie chust/nosidła)

 

Trawers – Remigiusz Mróz (czyta Krzysztof Gosztyła)

Kiedy i co? Zarys fabuły

Forst siedzi w więzieniu. Został skazany na 25lat, uzależnił się od narkotyków, stoczył.

W tym czasie morderca uderza ponownie. Wydaje się, że w sprawę jest zamieszana grupa uchodźców koczujących w Kościelisku. W społeczeństwie rośnie agresja.

Do Forsta nagle wyciąga pomocną dłoń znana ze swojej skuteczności prawniczka.

I jak?

To, jak w Trawersie autor znęca się nad Forstem, jest niewyobrażalne. Z każdą kolejną częścią mam nadzieję, ze skończy. I skończył.

Akcja jest wartka, Mróz lubi poruszać w książkach niepopularne tematy i zaskakuje trzeźwą analizą, innym spojrzeniem.

 

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

Chyłka!, zakończenie (kto jest mordercą! aż miałam ciarki), manewrowanie Forstem (pociągający za sznurki)

 

Lśnienie – Stephen King (superprodukcja)

Kiedy i co? Zarys fabuły

Mężczyzna, który ma problem z napadami złości, musi zmienić pracę i wraz z rodziną przenieść się na okres jesienno-zimowy do hotelu, gdzie będzie pełnił rolę dozorcy. Problemy są dwa. Jeden – syn dozorcy ma widzenia i niewidzialnego przyjaciela. Dwa – hotel jest nawiedzony.

I jak?

„Zaczynam Lśnienie – słuchowisko z takimi lektorami, że szczęka opada.”

Superprodukcja Audioteki wyszła naprawdę „super”. Atmosfera robi się coraz gęstsza (te odgłosy w tle!), czujemy jak napięcie rośnie. O dziwo nie bałam się, włosy nie stawały dęba, życie po lekturze wróciło do normy (a to u mnie rzadko spotykane).

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

relację ojciec-syn, panią z wanny, Kulesza jako mama (absolutna rewelacja!)

 

W cieniu prawa – Remigiusz Mróz (czyta Krzysztof Gosztyła)

Kiedy i co? Zarys fabuły

Austrowęgry, 1909, stara rezydencja, kiedyś w rękach Polaków, obecnie rządy sprawuje austriacki baron. Pewnego dnia zamordowano jego syna, a winnym uznano czyscibuta, Polaka.

I jak?

Jeżeli lubicie klimat Downton Abbey, sięgnijcie po „W cieniu prawa”, najnowszą książkę Remigiusza Mroza. Obraz rezydencji (napięć historycznych), początku XX wieku, służba, arystokracja – miodzio.

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

zwyczaje służby, to, że główny bohater był chyba nieśmiertelny, zakończenie

 

Achaja – Andrzej Ziemiański (czyta Joanna Jeżewska)

Kiedy i co? Zarys fabuły

polska fantastyka

Trzech bohaterów.

  1. Córka księcia trafia najpierw do wojska, a potem do niewoli.
  2. Galernik z podwładnym wpadają na bezczelny plan – chcą z galernika zrobić księcia.
  3. Czarodziej. Przychodzi do niego bóg i każde wykonać pewne zadanie.

I jak?

Nie przeszkadza mi (jak to określili na lubimyczytać.pl) opis „mokrego snu autora” i wnikająca z tego ilość nielogicznych odniesień erotycznych (tu sutek zahacza o ubranie, tam kusa spódniczka u wojowniczki, pomijam gwałty i brutalność, gdzieniegdzie są bezsensowne wtręty erotyczne) – ignoruję to. Dużo opisów bitew, wątek Jezusowo-wirusowy przez całą pierwsza cześć trochę nielogiczny. Odniosłam wrażenie, że główna bohaterka to jakiś robocop, nic nie jest w stanie jej złamać, zawsze się podniesie. Najbardziej  podoba mi się wątek bezczelnego galernika księcia Syriusa i skryby Zaana – mają rozmach i są do granic bezczelni.

Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?

Achaję robocopa i jej tatuaże, to jakim kretynem był jej ojciec, tortury, szkolenie u niewolników (wbieganie na skałę), reakcję dziewczyny na zwyczaje wojskowe