18 książek: 3 przeczytane, 15 przesłuchanych
Oto kolejne, tym razem zimowe, podsumowanie moich osiągnięć czytelniczych.
Zaczynamy.
Morfina- Szczepan Twardoch
Kiedy i co? Zarys fabuły
rok 1939, tuż po Kampanii Wrześniowej,
Konstanty Willemann, syn niemieckiego oficera o arystokratycznych korzeniach i spolszczonej Ślązaczki jest uzależniony od morfiny, zdradza żonę z prostytutką, o synu przypomina sobie od czasu do czasu. We wrześniu 1939 roku służy w polskim wojsku, jednak ma ogromny problem ze swoją tożsamością. Dotychczas nie musiał się zastanawiać nad nią, jednak wybucha wojna, która każe mu się określić. Członkowie organizacji konspiracyjnej obserwują Willemanna i chcą jego umiejętności wykorzystać w swojej działalności.
I jak?
„Morfina Twardocha skończona. Wow – to mogę powiedzieć. Narracja zjawiskowa, ale gdy zaczyna się akcja (w konspiracji) i budzi się nowa bohaterka, wtedy dopiero narracja powala. Jestem pod wrażeniem to naprawdę mało powiedziane.”
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
matkę Konstantego, genialną narrację (czułam jakbym siedziała w głowie u morfinisty), wieczny pociąg do morfiny, uwiecznianie prostytutki, wewnętrzny głos
Szamański Blues- Aneta Jadowska
Kiedy i co? Zarys fabuły
Najpierw Aneta Jadowska napisała cykl o Dorze Wilk, gdzie pojawiał się przyjaciel głównej bohaterki – Witkacy. Autorka dostrzegła w tej postaci potencjał i tak powstała pierwsza część cyklu o przygodach szamana.
A fabuła? Witkacy dopiero uczy się fachu, poznaje reguły obowiązujące w Thornie. Pewnego dnia w drzwiach szamana staje dawna miłość, obecnie pielęgniarka pracująca w szpitalu. Jest zdesperowana i prosi o pomoc. Coś chce zabić noworodki na oddziale.
„Nowy cykl (o Witkacym) tak 4/6. Powtórka z Dory, rośnie wielki szaman, w jedynce wraca do niego przeszłość i musi zmierzyć się z nowymi umiejętnościami. Pierwszą połowę czytałam z wypiekami na twarzy, ogromnie zadowolona, w drugiej coś siadło. Ale i tak na plus, lubię ten świat na tyle, ze przymykam oko.”
I jak?
Przewidywalne, ale bardzo przystępne. Dobrze znany świat Torunia i Thornu, starzy znajomi w tle (m.in. Dora z chłopakami). Lubię ten cykl, więc jestem mocno nieobiektywna,
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
postać 16latki, niemowlę, które ktoś chciał zabić,
Ropuszki- Aneta Jadowska
Kiedy i co? Zarys fabuły
Ropuszki to kilka opowiadań o bohaterach Thornu. Dla fanów heksalogii o Dorze Wilk i Cyklu Szamańskiego.
I jak?
Ropuszki przypadły mi do gustu.
Heksalogia o Dorze Wilk juz za nami. Autorka wraca z opowiadaniami umiejscowionymi pomiędzy kolejnymi częściami. Lubię ten świat, czarno-białe, magiczne, kolorowe postaci.
Lekkie, kobiece urban fantasy.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
przygodę Dory z wampirem i opowiadanie o choleryku-latarniku
Okularnik- Katarzyna Bonda (czyta Diana Giurow)
Kiedy i co? Zarys fabuły
Druga część cyklu Cztery żywioły Saszy Załuskiej.
Sasza jest ex policjantką, obecnie zwalczyła nałóg alkoholowy i zajmuje się profilowaniem przestępców. Przyjeżdża do Hajnówki, żeby ostatecznie rozmówić się ze swoim ex, Łukaszem Polakiem. Bohaterka jest w złym miejscu i złym czasie, przypadkiem zostaje wplątana w porwanie żony miejscowego bogacza.
I jak?
Czuć, ze Okularnik to kryminał oparty na prawdziwej historii. Płakałam przy fragmentach o ciężarnej matce. Dotknęło tym mocniej, że podobną historię, tylko z UPA, mam w rodzinie. To zostaje na zawsze i doskonale pamiętam, jak spałam przytulona do prababci, a ona po kilkudziesięciu latach budziła się w nocy i nawiedzały ją duchy wojenne/powojenne. A Okularnik mówi o współczesnej Hajnówce, o antagonizmach polsko-białoruskich, o przeszłości. Wiekowy bogacz bierze za żonę młodą dziewczynę. Dwie poprzednie partnerki mężczyzny przepadły bez wieści i to samo spotyka pannę młodą. Co się stało? W akcję wplątuje się Sasza Załuska, która do Hajnówki przyjeżdża rozmówić się z Łukaszem.
Jedyne, co mi się gryzło i nie podobało, to motyw kliniki i „hobby” pani Prus. Zakończenie na plus, przynajmniej jest „jakieś”. Cliffhanger.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
historię rodzinną Katarzyny Bondy (śmierć babci) i to, że pisała na faktach, porażenie działaniami żołnierzy wyklętych na ziemiach granicznych.
Blackout- Mark Elsberg (czyta Jakub Wieczorek)
Kiedy i co? Zarys fabuły
Pewnego zimowego dnia na Starym Kontynencie ktoś odcina prąd. Kto, dlaczego, jak zachowają się władze, co zrobią ludzie bez żywności, bez ciepła?
I jak?
Pomysł na pozbawienie Europy prądu uważam za bardzo interesujący. Bo jak to, bez prądu?
Słucham Blackout i mam ochotę iść robić zapasy wody, chusteczek nawilżanych i konserw. Faktycznie, bez prądu nie da się obecnie żyć. Najlepiej byłoby dostać się do rodziny na wieś i pomagać w gospodarstwie, bo u mnie w mieście to ani jedzenia, ani ciepła by nie było. Brrrrr.
Blackout skończony, dopóki książka była suchą analizą kolejnych działań z perspektywy władz – odbierałam to jak świetne gdybanie. W momencie gdy zaczęła się sensacja, moja ekscytacja trochę osłabła. Wizja świata bez prądu mocno wytrącająca z równowagi.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
to, że nie miałam nawet latarki w domu (już kupiłam), problemy z chorobami, żywnością, przemieszczaniem, sytuację na stacji paliw, w toaletach, zagrożenie epidemiologiczne
Dziewczyna z pociągu- Paula Hawkins (czyta Karolina Gruszka)
Kiedy i co? Zarys fabuły
Dwie kobiety prowadzą narrację pierwszoosobową, jedna to alkoholiczka, której życie to niebezpiecznie zbliża się do dna, druga to młoda żona i matka. Łączy je wspólny mężczyzna. Ta pierwsza, z problemami, codziennie jeździ do Londynu pociągiem i z pasją obserwuje podmiejskie zycie. Szczególnie upodobała sobie jedną parę, którą idealizuje.
Pewnego dnia dowiaduje się, ze obserwowana kobieta znika bez śladu, a podglądaczka zdaje sobie sprawę, ze widziała dość istotny szczegół z jej ostatniego dnia. Problem w tym, ze alkoholiczka jest dość niewiarygodna jako swiadek, bo ciagle jest pod wpływem mocnych trunków.
I jak?
Dziewczyna z pociągu była sluchadlem (odpowiednik czytadła). Wciągające i krótkie.
Sluchadlo, krótkie, średnio emocjonujące (łatwo wyłapać, kto jest odpowiedzialny za zniknięcie pani domu), ale pomysł na rozpoczęcie całości z perspektywy środka komunikacji ciekawy. Rożne rzeczy można spostrzec przez okna stojącego lub wolno poruszającego się pociągu.
Postać alkoholiczki przyjemnie odpychająca, dobrze ukazany nałóg.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
rozgoryczenie porzuconej kobiety, świat z okien pociągu, przyjaciółkę Rachel
Syn- Jo Nesbo (czyta Krzysztof Gosztyła)
Kiedy i co? Zarys fabuły
Syn Jo Nesbo – kryminał bez Harrego.
W norweskim więzieniu karę odsiaduje uzależniony od narkotyków młody chłopak, syn policjanta (który przyznał się do korupcji i popełnił samobójstwo). Współwięźniowie traktują go jak spowiednika, jednak gdy jeden z nich wyjawia prawdę o ojcu chłopaka, życie Sonnego się zmienia.
I jak?
Wartka akcja, doskonale zarysowane postaci, opisy jakby się słuchało w HD. Dla mnie pozycja idealna, wciągająca opowieść.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
to, że musiałam rozrysować połączenia między postaciami i przesłuchać początek dwa razy, za dużo rodzynków w cieście, za szybko zbyt wielu bohaterów,
Ziemiomorze – Ursula K. Le Guin (5 części) (czyta Andrzej Ferenc)
Kiedy i co? Zarys fabuły
Wg znawców arcydzieło światowej literatury fantasy.
I jak?
1 – Czarnoksiężnik z Archipelagu i 2 – Grobowce Atuanu
Dwie części Ziemiomorza za mną. Grobowce Atuanu ciekawsze, bo Czarnoksiężnik z Archipelagu to taki początek, błąd młodości i narodziny maga, wprowadzenie w fantastyczny świat. Dwójka opowiada o podróży Geda na pewną wyspę i spotkaniu z najwyższą kapłanką.
3 – Najdalszy brzeg
Ged i młody chłopak wybierają się w podróż, której celem jest ustalenie, dlaczego magowie tracą swoją moc.
4 – Tehanu
Tenar, czyli ex kapłanka z Grobowców Atuanu opiekuje się skrzywdzoną przez opiekunów dziewczynką, Tehanu. Młoda bohaterka skrywa w sobie tajemnicę.
5 – Inny wiatr
Ged i Tenar żyją spokojnie na wsi, wychowują Tehanu. Pewnego dnia król prosi młodą kobietę o pomoc, gdyż tylko ona może pomóc ludziom porozmawiać ze smokami.
Książki są przystępne, spokojne, wciągające. Nie ma tu wielkich bitew, wielu magicznych postaci, takie spokojne, trochę nastoletnie fantasy. Ale tego chciałam, odskoczni do wymyślonego świata z magią.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
wyrazistych bohaterów, dzieje życia Geda i Tenar, spotkanie ze smokami, począytkowy pojedynek Geda z innym młodym chłopcem, rozwiązanie sprawy ciemnej strony przez Geda, społeczeństwo na wodzie,
Ekspozycja- Remigiusz Mróz (czyta Krzysztof Gosztyła)
Kiedy i co? Zarys fabuły
Niepokorny komisarz policji, Wiktor Forst, próbuje rozwiązać swoją kolejną sprawę. Razem z dziennikarką tropi bezwzględnego mordercę.
I jak?
Mróz znęca się nad komisarzem Forstem w każdy możliwy sposób, ciężko się tego słucha, bo przerażenie czytelnika jest ogromne. Im dalej, tym mam większe ciarki na całym ciele. Forst jest nie do zniszczenia, wychodzi cało z każdej, nawet najbardziej skomplikowanej opresji. Czego tu nie ma? Jest niczym w kinie sensacyjnym – niemożliwe staje się możliwe.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
tani podryw w ustach Forsta, więzienie, Giewont, końcówkę, po lekturze której trzeba czytać 2 część
Przewieszenie- Remigiusz Mróz (czyta Krzysztof Gosztyła)
Kiedy i co? Zarys fabuły
Morderca zabija nadal, Forst jedzie w góry, żeby go wytropić. Prokuratura podejrzewa, że komisarz policji ma swój udział w przestępstwach.
I jak?
Zaczęłam Przewieszenie i utwierdzam się w przekonaniu, że autor uwziął się na komisarza Forsta. Ale sluchadło pierwsza klasa, interesuje każde zdanie, nie odpływam myślami. I o Tatrach, o naszych szlakach.
Skonczylam cztery ksiazki Mroza i polecam. Czytadla/słuchadła wysmienite. Przyjemne w odbiorze, prosty język, tematyka interesująca (Forst – niesamowite przygody niepokornego policjanta, który z każdej opresji wychodzi cało, Chyłka – bezczelna, pewna siebie prawniczka i jej sprawy sądowe). 30 marca kupię trzecią część przygod Chyłki, a w maju dowiem się jak skończyl komisarz Forst.
Przewieszenie jest odrealnione, niewiarygodne, ale napisane tak przystępnie, że przymykam oko na nieścisłości.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
końcówkę!, opisy szlaków górskich, ataki w górach i postać zbrodniarza
Kasacja- Remigiusz Mróz (czyta Krzysztof Gosztyła)
Kiedy i co? Zarys fabuły
Kancelaria prawnicza w Warszawie, jej gwiazda Joanna Chyłka i młody aplikant, Kordian Oryński. Kolejna sprawa – klient prawniczki jest oskarżony o morderstwo, policja ustaliła, że z zabitymi osobami spędził w zamkniętym mieszkaniu 10 dni. Prawniczy duet zaczyna szukać prawdy.
I jak?
Fascynująca książka – o (wydawałoby się) nudnym prawie karnym, a tak wciągająca. Duża to zasługa głównej bohaterki – bezczelnej Chyłki, która pomimo swojej obcesowości wzbudza sympatię czytelnika.
Wyraziści bohaterowie, dużo dialogow i napisane „z jajem” (lekko, przystępnie, dużo odniesień do popkultury).
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
to jak porozumiewał się Langer, końcówkę!, pierwsze spotkanie Chyłki i Zordona, Hard Rock Cafe i łososiowe rozmowy, obrażenia bohaterów
Zaginięcie- Remigiusz Mróz (czyta Krzysztof Gosztyła)
Kiedy i co? Zarys fabuły
Do Chyłki dzwoni dawna znajoma. Jej trzyletnie dziecko zostało porwane, kobieta prosi prawniczkę o pomoc. Kordian z Joanną jadą na wieś, gdzie szybko okazuje się, że czeka ich obowiązek bronienia małżeństwa.
I jak?
Skończyłam Zaginięcie i jestem pod wrażeniem duetu Zordon-Chyłka. Słuchając czułam się jakbym oglądała dobry serial prawniczy z elementami komediowymi. Bezczelna, wiecznie zdenerwowana Chyłka i dopiero wchodzący w prawniczy świat podwładny. Uważam, że Remigiusz Mróz ma talent, napisał książki (Kasacja i Zaginięcie – dwie części) o sprawach sądowych takim językiem (w taki sposób), że nie nudzą laika, ciekawią, uczą.
Z niecierpliwością czekam na trzecią część – już 30.03!
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
moje uczucia, gdy postawiłam się w roli matki, która traci dziecko, Kordiana wśród przemytników papierosów
Dożywocie- Marta Kisiel (czyta Aleksandra Szwed)
Kiedy i co? Zarys fabuły
Mężczyzna dostaje w spadku ziemię z dożywotnikami. Na miejscu okazuje się, że to istoty nadprzyrodzone.
I jak?
Zaczęłam słuchać Dożywocia Marty Kisiel. Dość wysoka ocena na lubimyczytać, interesująca fabuła (mężczyzna wprowadza się do domu, gdzie żyją duchy i zjawy), ale mam wrażenie, że to książka… dla dzieci. Może mam takie odczucia za sprawą lektorki (Ola Szwed), a może to fantastyczni lokatorzy (np. licho) przywodzą na myśl literaturę dla dzieci i młodzieży.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
licho, Lichotkę, agentkę pisarza i jej brak reakcji na dziwy w domu
Stacja Jagodno Zaplątana miłość- Karolina Wilczyńska (czyta Laura Breszka)
Kiedy i co? Zarys fabuły
36-letnia Tamara samodzielnie wychowuje nastoletnią córkę. Jako specjalistka od PR wspiera kandydata na wójta niewielkiej gminy Jagodno. Na jednym ze spotkań miejscowy zarzuca kobiecie, że jest związana z miejscowością i niemile tu widziana z uwagi na powiązania rodzinne. Kobieta próbuje odkręcić sytuację i tak poznaje pewną starszą panią.
I jak?
Stacja Jagodno – plus za opis relacji matka – córka. Matka zapracowana około 40-tka i jej nastoletnia córka, która zaczyna się buntować. Slucham i aż nie wiem, co powiedziec, jest taka przepaść w postrzeganiu swiata przez młodzież i dorosłych, ze włos się jeży na głowie.
Jak ukarać nastolatkę (ktora np. wróciła do domu pijana), jak z nią rozmawiać, jak dotrzeć, dlaczego większość z tego, co powie dorosly jest odbierane jako atak i odrzucane. Patrzę z perspektywy matki i ciężka to sytuacja.
Jedyne co zrobiłabym inaczej, to zamiast zakazów i krzyków starałabym się wprost dopytać, o co chodzi zaprosić koleżanki do domu poznać otoczenie córki. Bo gdy nagle 16-latka wychodzi gdzieś w szpilach i makijażu, to wiedz, że coś sie dzieje.
Co zapamiętałam po czasie (spoilery)?
relacja matka-córka, babcia z Jagodna, opis kaca córki,