Zamki gotyckie na Mazurach – Ryn i Ostróda

wpis w: blog, Poza domem | 1

Jako dziecko niejedne wakacje  spędziłam  na Zamku w Malborku. Dosłownie na zamku, biegając na wieżę, między komnatami, po skrzydłach i uśmiechając się do przewodników. Pozostał mi ogromny sentyment do zamków. Na Mazurach uparłam się, żeby zwiedzić Ryn i znajdujący się tam odrestaurowany zamek.. Na Warmii w tym celu zjechaliśmy do Ostródy. Żałuję ominięcia Olsztyna, ale jeszcze tam wrócę.

 

o szlaku zamków gotyckich poczytacie tutaj

 

Ryn

XIV-wieczny zamek krzyżacki, zamek z Krzyżakami potem więzienie, obecnie hotel (170 pokoi, w piwnicach basen i spa)

koszt wycieczki z przewodnikiem – 10zł/ osobę, niedziela 13:00, w cenie opowieść o zamku, przechadzka po skrzydłach i zajrzenie do 3 komnat

dziedziniec został zadaszony niedawno (początek XXI wieku)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

zadaszony dziedziniec to główna atrakcja, nad głowami baldachim, przy wejściu zbroje rycerskie,

opis ze strony zamku:

 Według legendy po Zamku w Rynie przechadza się przynoszący szczęście dobry duch Białej Damy. To podobno Anna- żona litewskiego księcia Witolda, którego celem- dzięki sprzymierzonym zeń Krzyżakom- było zdobycie korony Litwy. Z tego względu wielokrotnie odwiedzał zamek w Rynie, by ustalić zasady sojuszu i, przed samą bitwą Grunwaldzką, zobowiązać się do przejścia na stronę Krzyżaków, czego gwarancją mieli być zatrzymani na Zamku księżna Anna i jej dzieci. Jak pokazała historia, Witold nie zdradził Jagiełły, więc w ramach zemsty jego rodzinę zamurowano w zamkowych piwnicach. Od tego czasu, kiedy nad Zamkiem zapada zmrok, w księżycowej poświacie, po komnatach przechadza się duch białej damy.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Ostróda

Szkoda, że trafiliśmy na zamek w Ostródzie w poniedziałek, kiedy to wszystko jest zamknięte. Obeszliśmy się smakiem, weszliśmy na dziedziniec, dojrzeliśmy tablicę z informacją, że w tym miejscu stacjonował przez kilka miesięcy Napoleon Bonaparte.

Zamek powstał w XIV wieku, został odbudowany w latach 70 XX wieku po tym jak spłonął w całości, jest niski, ma 3 skrzydła

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Szukałam w sieci informacji kim jest ta uśmiechnięta wyrzeźbiona pani i znalazłam tylko wzmiankę tutaj, że na diademie pani umieszczony będzie kryształ, który będzie:

symbolizował przewodnią rolę kobiety we współczesnym świecie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA